خانه » 30 ابزار برتر تجزیه و تحلیل و مصورسازی شبکه های اجتماعی

30 ابزار برتر تجزیه و تحلیل و مصورسازی شبکه های اجتماعی

در این مطلب ما قصد داریم ابزارها و بسته های اصلی برای تجزیه و تحلیل و مصور سازی شبکه های اجتماعی را بررسی می کنیم. این ابزارها کاربردهای گسترده ای از جمله زیست شناسی ، مالی ، جامعه شناسی ، نظریه شبکه و بسیاری از حوزه های دیگر دارند.در مقاله مقدمه ای بر تحلیل شبکه های اجتماعی درمورد چگونگی این کار و  بررسی یک مثال در زمینه مطالعه موردی در سریال بازی تاج و تخت و بررسی شخصیت های این سریال پرداخته شده و روند تغییر اهمیت شخصیت ها بررسی شده است. 

 

به طور کلی تحلیل شبکه های اجتماعی اطلاعات زیادی برای هر کسب و کاری به همراه دارد ،برخی از این تحلیل ها گاهی با ابزارهای آماده انجام پذیر است .در ادامه لیستی از برترین ابزارهای تجزیه و تحلیل و مصورسازی شبکه اجتماعی آورده شده است.اما در صورتی که نیاز به جمع آوری دیتا از شبکه های اجتماعی و بررسی جایگاه برند یا موضوع مورد نظر خود در بین کاربران شبکه های اجتماعی بالاخص تحلیل احساسات و نظرات کاربران در شبکه های اجتماعی فارسی زبان دارید می توانید با مشاوران ما با بیش از 5 سال سابقه در زمینه مشاوره به بسیاری از کسب و کارها با ابزارهای تخصصی در زمینه داده کاوی در تماس باشید.

برای مطالعه بیشتر می توانید مطلب طبقه بندی داده های توییتر فارسی با روش BERT را بخوانید.

لیست ابزارهای تحلیل شبکه های اجتماعی 

 • برنامه Centrifuge

Centrifuge مجموعه ای یکپارچه از قابلیت ها را به تحلیلگران و محققان ارائه می دهد که می تواند به آنها کمک کند به سرعت درک و از بینش منابع جدید داده ها ، تجسم اکتشافات با تعامل با داده ها ، همکاری کنند تا نتیجه بگیرند.

ابزار Centrifuge برای تحلیل شبکه های اجتماعی
 • برنامه Commetrix

Commetrix یک چارچوب نرم افزاری برای تجسم و تجزیه و تحلیل شبکه های پویا است که از ناظران ، اعضا و محققان شبکه پشتیبانی می کند. Commetrix یک ابزار تجزیه و تحلیل اکتشافی برای داده های شبکه ای پویا است. اتصال دهنده های آن می توانند به راحتی همه منابع داده های شبکه را بخوانند ، مانند تألیف مشترک یا شبکه های فرآیند تجارت. هنوز هم ، تمرکز بر روی تجزیه و تحلیل الگوهای در حال تکامل ارتباطات الکترونیکی ، از جمله پست الکترونیکی ، بحث ها ، گفتگوی صوتی از طریق IP و پیام رسانی فوری است.

 • برنامه cuttlefish

Cuttlefish یک برنامه میز کار شبکه است که شبکه ها را با بهترین الگوریتم های طرح بندی شناخته شده تجسم می کند. این امکان تجسم دقیق از داده های شبکه ، دستکاری تعاملی در طرح ، ویرایش نمودار و تجسم فرآیند و همچنین روش های مختلف ورودی و خروجی در TeX با استفاده از Tikz و PSTricks را فراهم می کند.

 • برنامه Cytoscape

برنامه Cytoscape یک پلت فرم نرم افزاری منبع باز برای تجسم شبکه های تعامل مولکولی و مسیرهای بیولوژیکی و تلفیق این شبکه ها با حاشیه نویسی ، پروفایل بیان ژن و سایر داده های حالت است. اگرچه Cytoscape در ابتدا برای تحقیقات بیولوژیکی طراحی شده بود ، اکنون یک بستر کلی برای تجزیه و تحلیل شبکه پیچیده و تجسم. توزیع هسته Cytoscape مجموعه ای اساسی از ویژگی ها را برای ادغام ، تجزیه و تحلیل و تجسم داده ها فراهم می کند. ویژگی های اضافی به عنوان برنامه (که قبلاً پلاگین نامیده می شد) در دسترس هستند. برنامه ها برای تجزیه و تحلیل پروفایل شبکه و مولکولی ، طرح بندی های جدید ، پشتیبانی از قالب فایل اضافی ، برنامه نویسی و ارتباط با پایگاه داده در دسترس هستند.

 •  برنامه EgoNet 

برنامه EgoNet برنامه ای برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های شبکه خودمحور است. این برنامه به شما کمک می کند تا پرسشنامه را ایجاد کنید ، داده ها را جمع آوری کنید و اقدامات کلی شبکه جهانی را ارائه دهید. علاوه بر این ، از ماتریس های داده می توان برای تجزیه و تحلیل گسترده تر توسط سایر نرم افزارها استفاده کرد. پس از اتمام مصاحبه ، می توان بلافاصله شبکه را تجسم کرد ، به مصاحبه کننده اجازه می دهد سوالات بیشتری در مورد شبکه بپرسد. ترکیب دیگر شبکه های شخصی در یک شبکه واحد ، از دیگر برنامه های کاربردی است.

 • برنامه Gephi

Gephi یک پلت فرم تجسم و اکتشاف تعاملی برای انواع شبکه ها و سیستم های پیچیده ، نمودارهای پویا و سلسله مراتبی است. در ویندوز ، لینوکس و سیستم عامل Mac اجرا می شود. Gephi منبع باز و رایگان است. Gephi ابزاری برای افرادی است که باید نمودارها را کشف و درک کنند. مانند فتوشاپ اما برای داده ها ، کاربر با نمایش ارتباط برقرار می کند ، ساختارها ، اشکال و رنگ ها را دستکاری می کند تا خصوصیات پنهان را نشان دهد.

ابزار Gephli برای تجزیه تحلیل شبکه های اجتماعی

 

 • برنامه Graph-tool

Graph-tool یک ماژول پایتون کارآمد برای دستکاری و تجزیه و تحلیل آماری نمودارها (شبکه های a.k.a.) است. برخلاف بیشتر ماژول های پایتون با قابلیت های مشابه ، ساختارهای اصلی داده ها و الگوریتم ها در ++ C اجرا می شوند و استفاده گسترده ای از متا برنامه نویسی الگو می کنند که اساساً بر اساس Boost Graph Library است. Graph-tool الگوریتم های چیدمان خاص خود را دارد و روالهای متنوع و متنوعی برای طراحی بصورت تعاملی دارد ، اما همچنین می تواند به عنوان یک رابط کاربری بسیار راحت برای بسته عالی Graphviz کار کند.

 • برنامه GraphChi

GraphChi بخشی از پروژه GraphLab (که اکنون به Dato تغییر نام یافته) از دانشگاه کارنگی ملون است. این ابزار محاسبه نمودار در مقیاس وب است ، مانند تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی ، در دسترس هر کسی که دارای یک لپ تاپ مدرن است. این شما را از دردسر و هزینه های کار با یک خوشه توزیع شده یا خدمات ابری نجات می دهد. برنامه های GraphChi در مدل رأس محوری نوشته شده اند که توسط GraphLab و Google’s Pregel پیشنهاد شده اند.

 • برنامه Graphviz 

Graphviz یک نرم افزار مصور سازی گرافی منبع باز است. ترسیم نمودار راهی است برای نمایش اطلاعات ساختاری به عنوان نمودار نمودارها و شبکه های انتزاعی. برنامه های طرح Graphviz توصیف نمودارها را به یک زبان متنی ساده انجام می دهند و نمودارهایی را در قالب های مفید مانند تصاویر و SVG برای صفحات وب ایجاد می کنند. PDF یا Postscript برای درج در سایر اسناد ؛ یا در یک مرورگر نمودار تعاملی نمایش داده شود. Graphviz دارای بسیاری از ویژگی های مفید برای نمودارهای بتونی است ، مانند گزینه هایی برای رنگ ها ، قلم ها ، طرح بندی گره های جداولی ، سبک های خط ، لینک های پیوندی و اشکال سفارشی.

 • برنامه InFlow

InFlow تجزیه و تحلیل شبکه و تجسم شبکه را در یک محصول یکپارچه انجام می دهد. این یکی از ابزارهای اولیه در تحلیل شبکه های اجتماعی است که به دلیل سهولت استفاده و رابط تعاملی آن مورد است. عیب این ابزار این است که کمی گران تر از دیگر ابزار ها می باشد.

ابزار InFlow برای تحلیل شبکه های اجتماعی
 • برنامه GUNG

GUNG یک کتابخانه نرم افزاری است که یک زبان مشترک و قابل گسترش برای مدل سازی ، تجزیه و تحلیل و تجسم داده هایی که می تواند به صورت نمودار یا شبکه نشان داده شود ، فراهم می کند. معماری JUNG برای پشتیبانی از انواع بازنمایی نهادها و روابط آنها مانند نمودارهای جهت دار و غیر جهت دار ، نمودارهای چند حالته ، نمودارهای دارای لبه های موازی و ابر نمودار طراحی شده است. این مکانیزمی را برای حاشیه نویسی نمودارها ، موجودیت ها و روابط با فراداده فراهم می کند.

 

 

 • برنامه Keynetiq

Keynetiq یک بستر ابتکاری برای تجزیه و تحلیل شبکه سازمانی است. این طراحی شده است برای نشان دادن ، تجسم و تجزیه و تحلیل شبکه های مردم و روابط بین آنها ، نشان می دهد که چگونه سازمان ها واقعا در تجارت روزمره کار می کنند. این خدمات طیف کاملی از خدمات را شامل می شود از تجزیه و تحلیل اهداف شما و طراحی یک مطالعه ONA ، اجرای ابزار Keynetiq ، هماهنگی جمع آوری داده ها و مدیریت سیستم عامل ، تا تجزیه و تحلیل کامل شبکه سازمانی شما و گزارش دقیق همراه با یک برنامه عملی.

 • برنامه MeerKat

MeerKat امکاناتی را برای استخراج خودکار جامعه ، الگوریتم های مختلف طرح بندی برای تجسم های مفید و تحلیل رویداد بازه زمانی برای شبکه های پویا ارائه می دهد که در چندین نقطه از زمان مشاهده شده اند. Meerkat شبکه را به دقت بر روی صفحه نمایش می دهد تا انسداد را به حداقل برساند و انجمن ها را برجسته می کند. همچنین اطلاعات مربوط به تأثیرگذارترین گره های مرکزی در هر جامعه را فراهم می کند.

 • برنامه Netlytic

Netlytic یک تحلیلگر متنی و شبکه های اجتماعی مبتنی بر تکنولوژی ابری است که می تواند به طور خودکار حجم زیادی از متن را خلاصه کند و شبکه های اجتماعی را از مکالمات آنلاین در سایت های رسانه های اجتماعی مانند توییتر ، یوتیوب ، وبلاگ ها ، تالارهای گفتمان آنلاین و گپ ها کشف کند.

 • برنامه NetMiner

NetMiner یک نرم افزار کاربردی برای تجزیه و تحلیل اکتشافی و تجسم داده های شبکه بزرگ مبتنی بر SNA است. این موتور اسکریپت داخلی مبتنی بر پایتون را تعبیه کرده است که مجهز به مولد خودکار اسکریپت است.

 • برنامه Network Workbench

Network Workbench یک مجموعه مقیاس بزرگ برای تجزیه و تحلیل شبکه ، مدل سازی و تجسم شبکه برای تحقیقات پزشکی ، علوم اجتماعی و فیزیک است. محیط پیش بینی شده برای محاسبه کد داده ها یک درگاه آنلاین یک مرحله ای را برای محققان ، مربیان و پزشکان علاقه مند به مطالعه علوم زیست پزشکی ، علوم اجتماعی و رفتاری ، فیزیک و سایر شبکه ها فراهم می کند.

 • برنامه NetworKit

NetworKit یک مجموعه ابزار منبع باز در حال رشد برای تجزیه و تحلیل شبکه با عملکرد بالا است. هدف آن ارائه ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل شبکه های بزرگ در اندازه های مختلف از هزاران تا میلیاردها یال است. برای این منظور ، الگوریتم های گرافی کارآمد را پیاده سازی می کند ، بسیاری از آنها موازی برای استفاده از معماری های چند هسته ای هستند. اینها برای محاسبه معیارهای استاندارد تجزیه و تحلیل شبکه ، مانند توالی درجه ، ضرایب خوشه و مرکزیت است. از این نظر ، NetworKit با بسته هایی مانند NetworkX قابل مقایسه است ، البته با تمرکز بر موازی کاری و مقیاس پذیری.

 • برنامه NetworkX

NetworkX یک بسته نرم افزاری به زبان Python برای ایجاد ، دستکاری و مطالعه ساختار ، پویایی و عملکرد شبکه های پیچیده است. با NetworkX می توانید شبکه ها را در قالب داده های استاندارد و غیراستاندارد بارگیری و ذخیره کنید ، انواع مختلفی از شبکه های تصادفی و کلاسیک را تولید کنید ، ساختار شبکه را تجزیه و تحلیل کنید ، مدل های شبکه را بسازید ، الگوریتم های جدید شبکه را طراحی کنید ، شبکه ها را ترسیم کنید. این ابزار توسط ریاضیدانان ، فیزیکدانان ، زیست شناسان ، دانشمندان کامپیوتر و دانشمندان علوم اجتماعی استفاده می شود.

 • برنامه NodeXL

NodeXL یک الگوی رایگان منبع باز برای Microsoft Excel است که کاوش نمودارهای شبکه را آسان می کند. با استفاده از NodeXL می توانید لیست یال های شبکه را در یک صفحه کار وارد کنید ، روی یک دکمه کلیک کنید و نمودار خود را مشاهده کنید ، همه اینها در محیط Excel است. وارد کردن نمودار ها و خروجی گرفتن انعطاف پذیر نمودارها در قالب های GraphML ، Pajek ، UCINet و ماتریس. اتصال مستقیم به شبکه های اجتماعی ، شبکه های اجتماعی را مستقیماً از توییتر ، یوتیوب ، فلیکر و ایمیل وارد کنید یا از یکی از چندین افزونه موجود برای دریافت شبکه از لینک های فیس بوک استفاده کنید.

 • برنامه Polinode

Polinode ابزاری انعطاف پذیر است که به کاهش پیچیدگی کمک می کند. هسته اصلی آن توانایی نقشه برداری ، تجسم و تجزیه و تحلیل داده های شبکه است. این برنامه ها عمدتا در سازمان ها و مشاوران قرار دارند ، از شناسایی عوامل تغییر و یافتن پیوندهای حیاتی تا بهبود طرح های محل کار.

 • زبان R

R یک ابزار تجزیه و تحلیل هدف کلی است ، اما چندین کتابخانه برای تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی دارد. این ابزار شامل degreenet ، RSeina ، PAFit ، igraph ، شبکه sna ، tnet ، ergm ، Bergm ، hergm ، latentnet و networkis است. هر یک از آنها قابلیت های ویژه ای را فراهم می کند و برای افراد آشنا به R مجموعه ای غنی از منابع را نشان می دهد.

 • برنامه SocNetV

SocNetV ابزاری کاربر پسند برای تجزیه و تحلیل و تجسم شبکه های اجتماعی است. به شما امکان می دهد شبکه ها (نمودارهای ریاضی) را روی یک بوم مجازی بسازید ، یا شبکه هایی با قالب های مختلف (GraphML، GraphViz، Adjacency، Pajek، UCINET و غیره) را بارگیری کنید. همچنین ، SocNetV به شما امکان می دهد شبکه های اجتماعی را اصلاح کنید ، ویژگی های اجتماعی و ریاضی آنها را تجزیه و تحلیل کنید و از طرح های مصور سازی استفاده کنید.

SocNetV برای تحلیل شبکه های اجتماعی

 

 • برنامه Socioviz

Socioviz یک پلت فرم تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی است که با استفاده از معیارهای تجزیه و تحلیل شبکه اجتماعی ساخته شده است. به کاربر اجازه می دهد تا مکالمات توییتر را جستجو کند و اطلاعات تأثیرگذار کلیدی ، نظرات و مطالب را شناسایی کند.

 • برنامه Visone

Visone نرم افزاری برای ایجاد ، تحول ، اکتشاف ، تجزیه و تحلیل و نمایش داده های شبکه است که از سال 2001 به طور مشترک در دانشگاه کنستانز و انستیتوی فناوری کارلسروهه تولید شده است. هدف اصلی نرم افزار Visone توانمند سازی محققان در این زمینه است. علوم اجتماعی برای تجزیه و تحلیل و تجسم داده های شبکه به صورت یکپارچه. برنامه های کاربردی بالقوه از جامعه شناسی تا کتابشناسی و تجزیه و تحلیل وب را شامل می شوند.

 

در اخر لازم است بدانید که یکی از بهترین ابزارها و زبان های برنامه نویسی برای علم داده و جمع آوری داده و آنالیز شبکه های اجتماعی زبان پایتون می باشد که می توانید از مقاله برای آموش تحلیل احساسات در شبکه های اجتماعی با پایتون نیز استفاده کنید.

منبع: https://www.kdnuggets.com

۱ دیدگاه دربارهٔ «30 ابزار برتر تجزیه و تحلیل و مصورسازی شبکه های اجتماعی»

 1. بازتاب: مقدمه ای بر تحلیل شبکه های اجتماعی | دیپ تیپ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

به بالای صفحه بردن