خانه » بهترین ide پایتون چیست؟

بهترین ide پایتون چیست؟

انتخاب بهترین ide پایتون به ویژگی های بسیاری همچون  سرعت، کارایی، قابلیت نصب پکیج ها ، مصرف منابع ، عیب یابی (دیباگ) ، اشکال زدایی، هزینه و امکاناتی چون syntax highlighter،autocomplete و  snippet  بستگی دارد.

ویرایشگرهای کد پایتون برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان طراحی شده اند تا کد های پایتون رابه راحتی ایجاد  و رفع اشکال کنند.(Python IDE)

 توسعه دهندگان می توانند از این ویرایشگرها برای ایجاد برنامه دسک تاپ یا وب استفاده کنند. IDE ها همچنین می توانند توسط مهندسان DevOps برای یکپارچه سازی ساختار کد ها استفاده شوند.

در زیر لیستی از ویرایشگرهای برتر پایتون به همراه لینک دانلود آن ها وجود دارد. این لیست شامل نرم افزار های منبع باز (رایگان) و نرم افزار هایی که باید لاینسس آن ها خریداری شود می باشد.

1) PyCharm

PyCharm

PayCharm یک IDE بین پلتفرمی است که برای برنامه نویسی پایتون استفاده می شود. از این ویرایشگر می توان در ویندوز ، macOS و Linux استفاده کرد. این نرم افزار حاوی API است که می تواند توسط توسعه دهندگان برای نوشتن پلاگین های Python  استفاده شود تا بتواند ویژگی های اساسی را گسترش دهد.

در نظر سنجی که در از ۱۹۰۰ نفر برنامه نویس  در مورد  بهترین ide  پایتون انجام شده است ، پای چارم دومین رتبه را به خود اختصاص داده است

بهترین ide پایتون

قیمت: در دو نسخه رایگان و خرید لایسنس وجود دارد

ویژگی ها:

 • یک ویرایشگر هوشمند پایتون است که از CoffeeScript ، JavaScript ، CSS و TypeScript پشتیبانی می کند.
 • جستجوی هوشمند را برای رفتن به هر پرونده ، نماد یا کلاسی فراهم می کند.
 • بازسازی سریع و ایمن کد را ارائه می دهد.
 • این امکان را برای شما فراهم می کند تا به PostgreSQL ، Oracle ، MySQL ، SQL Server و بسیاری از پایگاه داده های دیگر دسترسی داشته باشید.
 • امکانات بسیار متنوع و خوبی برای طراحی وب مخصوصا جنگو در اختیار برنامه نویس قرار می دهد که کد نویسی را سریع تر و راحت تر می کند.

*: بسیاری از قابلیت های حرفه ای Pycharm در نسخه لایسنس دار آن وجود دارد ولی نسخه رایگان آن هم بسیار پر طرفدار است.

لینک دانلود: https://www.jetbrains.com/pycharm

2) Spyder

Spyder

Spyder یک محیط توسعه یکپارچه علمی است که در پایتون نوشته شده است. این نرم افزار برای و توسط دانشمندانی طراحی شده است که می خواهند با Matplotlib  NumPy ، Pandas ، Cython ، IPython ،  و سایر نرم افزارهای منبع باز ادغام شوند. Spyder از طریق توزیع Anaconda (سیستم توزیع منبع باز) در ویندوز ، macOS و لینوکس در دسترس است.

قیمت: رایگان

ویژگی ها:

 • به شما امکان می دهد کد پایتون را بر اساس سلول ، خط یا پرونده اجرا کنید.
 • نمودار هیستوگرام یا سری زمانی را ترسیم کنید ، تغییراتی در جدول تاریخ یا آرایه numpy ایجاد کنید.
 • برای برنامه هایی که نیاز به کتابخانه های علم داده دارد بسیار مناسب است.

لینک دانلود:https://www.spyder-ide.org

3) IDLE

IDLE

IDLE یک ویرایشگر پیش فرض است که همراه با پایتون ارائه می شود. این نرم افزار به یک مبتدی کمک می کند تا پایتون را به راحتی یاد بگیرد. بسته نرم افزاری IDLE بر روی بسیاری از توزیع های لینوکس نصب است. این ابزار می تواند در ویندوز ، macOS به راحتی نصب و استفاده شود.

قیمت: رایگان

ویژگی ها:

 • کار کردن با آن بسیار ساده است
 • مناسب برای مبتدیان

لینک دانلود: https://docs.python.org/3/library/idle.html

4) Sublime Text 3

Sublime Text 3

Sublime Text 3 یک ویرایشگر کد است که از بسیاری از زبانها از جمله پایتون پشتیبانی می کند. این برنامه از پایتون پشتیبانی داخلی دارد. سفارشی سازی Sublime Text 3 برای ایجاد یک محیط کامل برنامه نویسی پایتون در دسترس است. ویرایشگر از سیستم عامل های OS X ، Windows ، و Linux پشتیبانی می کند.

قیمت: رایگان

ویژگی ها:

 • به شما امکان می دهد کد ها را هایلایت کنید.
 • امکانات خوبی برای کار با git  در اختیار برنامه نویس قرار می دهد.

 لینک دانلود: https://www.sublimetext.com/3

5) Visual Studio Code

Visual Studio Code

Visual Studio Code (VS Code)یک ویرایشگر منبع باز است که توسط مایکروسافت ساخته شده است. از این IDE می توان برای توسعه پایتون استفاده کرد. Visual Studio Code مبتنی بر Electron است که چارچوبی برای استقرار برنامه های Node JS برای رایانه در حال کار روی موتور مرورگر Blink است. درصورتی که شما نیاز به کار با زبانهای مختلف و یا انبوهی از افزونه های موجود که کار را برای شما آسانتر می کنند دارید ، شاید بهترین ide پایتون برای شما vs code یاشد.

قیمت: رایگان

ویژگی ها:

 • به صورت هوشمند امکان code completion را فراهم می کند.
 • کار با گیت را بسیار ساده می کند
 • ویرایش و خطا یابی کد بسیار ساده است.
 • افزونه های متعددی برای کار با زبان های دیگر ، تغییر ظاهر، اشکال زدایی دارد.

لینک دانلود: https://code.visualstudio.com

6) Atom

Atom به دلیل رابط کاربری ساده در مقایسه با IDE های دیگر ، یک ابزار ویرایشگر کد مفید است که توسط برنامه نویسان استفاده می شود.

قیمت: رایگان

ویژگی ها:

 • امکان مدیریت ساده پلاگین ها
 • امکان تکمیل هوشمند کدها (autocompletion)

لینک دانلود: https://atom.io

 Jupyter (۷

Jupyter

Jupyter ویرایشگری برای افرادی است که با علم داده کار می کنند. Jupyter در توزیع آناکوندا قرار دارد .

از نظر بسیاری از افردای که در زمینه علم داده  data science کار می کنند،بهترین ویرایشگر کد در پایتون است که در کنار نصب آسان، دسترسی به کتابخانه های کاربردی و محیطی بسیار کاربرپسند   برای کد نویسی در حوزه علم داده را ارایه می کند. 

با استفاده از Jupyter امکان ارایه اسلاید نیز وجود دارد.

قیمت: رایگان

ویژگی ها:

 • کتابخانه های علم داده را به صورت یکپارچه کنار هم جمع آوری کرده است.
 •  از مصور سازی  داده ها، یادگیری ماشین، پیش پردازش داده ها و مدل سازی آماری پشتیبانی می کند.
 • امکان اجرا کردن قطعه به قطعه کد ها

لینک دانلود: https://jupyter.org/install.html

از کدام IDE استفاده کنیم؟

با توجه به مواردی که بررسی شد شاید جواب قطعی برای این سوال که بهترین ide پایتون کدام است وجود نداشته باشد ، چرا که با توجه به سبک کار شما ، نیازها و خواسته های شما انتخاب ویرایشگر متفاوت خواهد بود.

ما سعی در آن داشتیم که با بررسی همه ویژگی های مهم از نظر راحتی استفاده ، سرعت ویرایشگر، منابع سخت افزاری مورد نیاز همچون رم و حافظه و پردازنده، هایلایت کننده دستورات ، هزینه، ارتباط با پایگاه داده و فایلها، تکمیل کننده خودکار، قابلیت نصب ماژولها و افزونه ها دید مناسبی برای انتخاب درست به شما بدهیم.

بر اساس تجربه شخصی اگر می خواهید از پایتون برای طراحی وب استفاده کنید یکی از بهترین ویرایشگر های کد در پایتون Pycharm است. البته همانطور که بالا ذکر شد Pycharm در دو نسخه رایگان و دارای لایسنس وجود دارد. نسخه حرفه ای Pycharm برای طراحی وب و مخصوصا کار با جنگو بسیار مناسب است. در غیر این صورت برای نوشتن برنامه های دیگر مانند کار با داکر، طراحی API ها و… پیشنهاد ما vs code است.

vs code در حالی که بسیار سبک است و نیاز به سخت افزار قدرتمند ندارد در زمینه ویرایش کد ها بسیار توانمند است. پلاگین های مختلف باعث شده بتوانید هرچه بیشتر محیط vs code را شخصی سازی تر کنید. همچنین vs code امکانات بسیار خوبی برای کار با داکر فراهم کرده است.

اگر می خواهید از پایتون برای کار در زمینه علوم داده استفاده کنید Jupyter نت بوک گزینه ی مناسبی است. Jupyter ویرایشگری است که هم افراد حرفه ای و هم تازه کار می توانند برای کار در زمینه علم داده و یادگیری ماشین از آن استفاده کنند. در صورتی که می خواهید در مورد این ویریایشگر بیشتر بدانید مقاله ۱۵ فوت و فن ژوپیتر نوت بوک می تواند برای شما مفید باشد.

با درج نظرات خود می توانید با ما در تهیه مطالب و موضوعاتی که برای شما کاربردی تر هستند همراهی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

به بالای صفحه بردن